szukaj
brezent-czolo.jpg

Tkanina szklana jako element termoizolacyjny w kompensatorach

« Wróć do strony głównej

Tkanina szklana zaliczana jest do kategorii materiałów termo i elektroizolacyjnych. Jest niepalna, obojętna chemicznie, nie ulega korozji wodnej i w minimalnym stopniu absorbuje wodę. Wykazuje także dużą odporność na przebicie i posiada niskie wartości przenikalności elektrycznej, dlatego stosowana jest w przemyśle elektrycznym i elektrotechnicznym oraz w budowie kompensatorów tkaninowych.

Tkanina szklana w kompensatorze tkaninowym

 

Tkanina szklana

Kompensator tkaninowy jest elastycznym elementem łączącym rurociągi oraz kanały spalin w instalacjach przemysłowych. Bardzo dobrze sprawdza się podczas przesyłania mediów sypkich i gazowych, zapewniając redukcję drgań na łączonych kanałach oraz pomagając zniwelować niewspółosiowość.

Wśród różnych rodzajów tkanin technicznych, do budowy kompensatora tkaninowego wykorzystuje się tkaninę szklaną. Jest to tkanina, która nie ulega działaniu pleśni i procesowi gnicia, posiada dużą wytrzymałość na przebicie i niską wartość przenikalności elektrycznej. Ponad to jest niepalna, obojętna chemicznie, nie ulega korozji wodnej i absorbuje wodę jedynie w minimalnym stopniu.

Wybór tkaniny szklanej do kompensatora

Tkanina szklana E-glass

Przy wyborze najlepszej tkaniny należy wziąć pod uwagę rodzaj medium w instalacji, temperaturę pracy i ciśnienie. Biorąc pod uwagę te czynniki, do budowy kompensatora tkaninowego najczęściej używa się tkaniny szklanej z włókien E-glass, którą można znaleźć tutaj: https://holtex.pl/menu/produkty/tkaniny-techniczne-2365/tkanina-szklana-2953/tkanina-szklana-surowa-3125/ . Wytrzymuje ona temperaturę do 500°C, dlatego jest bardzo dobrą izolacją cieplną do wszelkiego typu maszyn, urządzeń i instalacji, w których trzeba ograniczyć przepływ ciepła.

Kompensatory na bazie tkaniny szklanej wykorzystuje się m.in. do uszczelnienia szczelin dylatacyjnych rurociągów wykonanych z niepalnych tworzyw, do pieców przemysłowych oraz w systemach odpylania gazów zawierających związki siarki.

Zobacz także:
- Tkaniny termoizolacyjne
- Brezent wodoodporny, przeciwgnilny
- Brezent - idealny materiał na worki do plombowania kluczy
- Wykorzystanie tkanin szklanych na dachach

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź