szukaj
brezent-czolo.jpg

Tkanina brezentowa - patent na jej wykańczanie.

« Wróć do strony głównej

W 1984 roku w Polsce  opublikowano patent na wykańczanie tkanin  brezentowych wykonanych z włókien naturalnych lub z mieszanek surowcowych zawierających w swoim składzie włókna naturalne.

 

Dotychczas tradycyjnie stosowanymi metodami wodoodpornego oraz przeciwwilgnego wykańczania tkanin brezentowych, które należą do grupy tkaniny techniczne,  było nasączanie ich wodnymi roztworami środków hydrofobowych tj. parafiny, wosków, żywic nadających tkaninie własności wodoodporne, łącznie z funicygidami, jak związki miedzi, pięciochlorofenol itp., zabezpieczajacymi włókno celulozowe przed działaniem bakterii gnilnych. Tkaniny brezentowe  z naniesioną emulsją impregnacyjną poddawało się procesowi suszenia oraz, w razie potrzeby, dogrzewaniu. Stosowanie powyższej metody przyczyniało się do szeregu  niedogodności, takich jak kurczenie i pęcznienie w procesie wykańczalniczym, nierównomierne naniesienie preparatów, na skutek ograniczonego przenikania cząsteczek do włókna oraz mała trwałość emulsji w roztworach wodnych.

 

Przedmiotem patentu był proces nasączania w roztworze impregnacyjnym sporządzonym przez rozpuszczenie w trójetylenie lub czteroetylenie mieszaniny związków hydrofobowych. Wg opatentowanej metody napawaniu poddaje się tkaninę suchą lub nawilżoną rozpuszczalnikiem zastosowanym w roztworze impregnacynym. Po procesie napawania tkaninę przeprowadza się do suszarko - ogrzewarki, gdzie jest suszona strumieniem gorącego powietrza od 80 do 120 stopni, a następnie dogrzewana w temperaturze 120 do 150 stopni. Końcowym etapem wykańczania jest operacja gładzenia tkaniny przy ciśnieniu własnym wałów do 100 kp/cm2. Zastosowanie sposobu wykańczania tkaniny według wynalazku, w którym wyeliminowano wodne roztwory impregnacyjne, zapewnia oszczędność środków pomocniczych i energii, oraz eliminuje pęcznienie i kurczenie wykańczanej tkaniny.

Zobacz także:
- Tkaniny termoizolacyjne
- Brezent wodoodporny, przeciwgnilny
- Brezent - idealny materiał na worki do plombowania kluczy
- Wykorzystanie tkanin szklanych na dachach

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź