szukaj
brezent-czolo.jpg

Brezentowy ubiór

« Wróć do strony głównej

brezentowe ubranie

Zdj.1: Ubiór sztormowy marynarza

Brezent jest grubą, mocną tkaniną bawełnianą o bardzo szerokim zastosowaniu. W czasie II wojny jednym z rodzajów ubioru stosowanego na okrętach Marynarki Wojennej był ubiór sztormowy wykonany w dużej mierze z brezentu i składał się z:

- kapelusza

Kapelusz (zudwestka) wykonany był z gumowanego brezentu. Rondo składało się z dwóch kawałków brezentu wyciętych z ukosa w ten sposób, że z przodu było krótkie a z tyłu długie tak, iż chroniło kark.

Kurtka składała się także z gumowanego brezentu w kolorze czarnym, jednorzędowa zapinana na cztery zatrzaski z wykładanym kołnierzem. Pod pachami znajdowało się pięć otworów wentylacyjnych wykończonych metalowymi oczkami. Całość dopełniał parciany pas z mosiężną klamrą.

Spodnie jak można się spodziewać, były także wykonane z gumowanego brezentu w kolorze czarnym. W pasie z tyłu parciany pasek z klamrą do regulacji szerokości. Z tyłu w pasie wszyte dwie parciane szelki krzyżujące się na plecach. Z przodu szelki posiadają klamerki z białego metalu umożliwiające regulację długości. Kalosze wykonane były z czarnej gumy, posiadały zaokrąglone czubki i wyodrębniony obcas.

Choć dziś ubiór ten się zmienił na pewno nie zmieniły się właściwości brezentowej tkaniny. Nieprzemakalność i duża wytrzymałość nadal sprawiają, że brezent jest wykorzystywany do wyrobu nieprzemakalnej odzieży,  namiotów,  plandek, pokrowców czy plecaków.

Na koniec mała ciekawostka. Marynarka Wojenna w Singapurze w 2009r. przeprowadziła ciekawą kampanię marketingową. Wysłano do 6000 absolwentów szkół średnich rozwijane fałszywe mundury. W jakim celu? Aby mogli wyobrazić sobie jak będą wyglądać jako oficerowie przeglądając się w lustrze. Naturalnej wielkości jednolity mundur w kieszeni na piersi posiadał kartę zgłoszeniową, którą można było odesłać. Efekt kampanii - 4,7% kart powróciło!

Zobacz także:
- Tkaniny termoizolacyjne
- Brezent wodoodporny, przeciwgnilny
- Tkanina brezentowa - patent na jej wykańczanie.
- Brezent - idealny materiał na worki do plombowania kluczy

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź